Посета изложби „Упознај електрохемију“ у Галерији науке и технике САНУ

Потписивањем заједничке декларације 13 научних и стручних институција у Србији, 2020. година проглашена је годином електрохемије у Србији. Поводом тога у Галерији науке и технике САНУ у Београду, одржава се изложба „Упознај електрохемију кроз Београдску школу електрохемије“, у периоду 01 – 19. септембар 2020, аутора др Александра Деканског, научног саветника на ИХТМ у Београду (Линк ка виртуелном отварању изложбе: https://youtu.be/ruvjКfSoUMM).

Први део изложбе открива шта је електрохемија и представља њене области, док је други део посвећен историји електрохемије у Београду, настанку и развоју Београдске школе електрохемије, као и људима који су њени оснивачи и најзначајнији представници. Циљ изложбе је промовисање електрохемије у најширој јавности у Србији са овим научним пољем и мотивација младих да се баве овом перспективном и веома важном науком.

У сарадњи са компанијом Serbia Zijin Copper, Технички факултет у Бору је обезбедио експонате анодног и катодног бакра и бакарног праха, као и један број значајних књига, као допринос  реализацији ове изложбе.

У каталогу изложбе наведени су, поред осталих, и чланови Београдске школе електрохемије са Техничког факултета у Бору: проф. др Звонимир Станковић, проф. др Велизар Станковић, проф. др Мирјана Рајчић Вујасиновић (професори у пензији), проф. др Зоран Стевић и проф. др Весна Грекуловић. Организатори изложбе су Институт за хемију, технологију и металургију, Музеј науке и технике Београд и Галерија науке и технике САНУ.

Објављено 04.09.2020. године у 11:18 часова.